POZNAJ PROJEKTY
REALIZOWANE NA OBSZARZE
LOKALNEJ STRATEGII ROZWOJU
- Warsztat Smaku
- Klimczoka 105
- 43-360
- Bystra
- 49.759691 | 19.053828
- Powrót do korzeni – catering szansą na bystrzański innowacyjny produkt regionalny
W ramach realizacji operacji powołano do życia firmę cateringową, która produkuje i dostarcza posiłki do odbiorców z terenu LGD Ziemia Bielska oraz poza ten teren, głównie w postaci innowacyjnego produktu regionalnego o nazwie „dziczki z okrasą”.
- Wartość projektu:
- 50 000 PLN
- Gmina:
- Wilkowice
- Projekt:
- Projekty grantowe
- Obszar:
- Aktywni mieszkańcy Ziemi Bielskiej, Zachowanie dziedzictwa lokalnego – dziedzictwo materialne
- Warsztat Smaku
- Klimczoka 105
- 43-360
- Bystra
- 49.759691 | 19.053828
CEL OPERACJI
Wzrost poziomu przedsiębiorczości lokalnej wykorzystującej walory i potencjał obszaru ziemi bielskiej dzięki komercjalizacji potencjału przyrodniczo-kulturowego obszaru przejawiające się w powstawaniu i rozwoju firm wykorzystujących produkty lokalne dzięki powołaniu do życia nowej firmy zajmującej się tworzeniem lokalnych, regionalnych potraw posiadających charakter innowacyjny. Docelowo efektem realizacji niniejszego zadania było stworzenie gastronomicznego produktu regionalnego w postaci dwóch rodzajów klusek z ziemniaków oraz innych potraw wykorzystujących produkty lokalne.
OPIS PROJEKTU
W ramach zrealizowanej operacji powołano do życia, na terenie LGD Ziemia Bielska, lokalną, regionalną i innowacyjną firmę cateringową zajmującą się przede wszystkim przygotowywaniem i dystrybucją potrawy regionalnej o nazwie „dziczki z okrasą” na bazie tarcizny z ziemniaków z mięsem z dzika polanych skwarkami z boczku z dzika wraz z drugą wersją klusek, gdzie głównym składnikiem jest mięso wieprzowe dla osób, które nie jedzą dziczyzny oraz dla urozmaicenia smaku.
Powodem założenia firmy była wieloletnia obserwacja rynku gastronomicznego w regionie i dostrzeżenie braku smacznej, ciekawej potrawy regionalnej, która mogłaby promować region Lokalnej Grupy Działania Ziemia Bielska nie tylko na swoim terenie, lecz także w innych miejscowościach w Polsce, a może nawet poza granicami kraju. Z powyższych obserwacji wyniknęło również, iż z jednej strony istnieje oddolna potrzeba powrotu do „starych” smaków w nowej odsłonie, z drugiej zaś zła jakość mięsa dostępnego na półkach sklepowych powoduje chęć powrotu do dziczyzny, która jest obecnie jednym z najzdrowszych mięs.
Dodatkowo Wnioskodawca zafascynowany historią regionu, jego kulturą, tradycjami zapisanymi w kronikach prowadzonych przez lokalne stowarzyszenia dotarł do informacji, jakie były pierwsze potrawy przygotowywane przez pierwszych mieszkańców Bystrej. W wyniku poszukiwań okazało się, że potrawy z tamtych czasów opierały się na prostych składnikach, lecz przy okazji były niezwykle smaczne, co znalazło się w niektórych zapiskach menu miejscowego malarza akwarelisty Juliana Fałata.
W wyniku otrzymanego wsparcia finansowego Wnioskodawca zakupił niezbędne, profesjonalne wyposażenie kuchni i powołał do życia firmę cateringową dostarczającą, oparte na tradycji regionu, posiłki.